Metoda tejpování

Tejp (kineziologická páska)  se  se svými vlastnostmi má co nejvíce podobat lidské kůži. Je elastický, se schopností natáhnout se a smrštit. Má definovanou pružnost, tažnost a přilnavost. 
Míra natáhnutí je podobná lidské kůži, 130-150 % původní délky v podélném směru. Přitom by nemělo dojít k poškození vláken a takto natáhnutý tejp by měl na kůži vydržet  maximálně 7-10 dní.
 
Tejpovací páska je z bavlny, za její elastické vlastnosti mohou polyuretanová vlákna. Systém tkaní do mřížky zajišťuje mechanickou pevnost a stálost, vzdušnost, voděodolnost, ale i propustnost vody a vzduchu v tejpech.
Pružné, kineziologické tejpování funguje jako fyzioterapeutická metoda, kterou je možné ovlivnit funkci svalů. Princip účinků má být kombinací vlastností pásky, které by se měly co nejvíce přiblížit vlastnostem kůže.

Kineziologický zázrak se prý skrývá v “zvrásnění” tejpu po nalepení. To má způsobit nadzvednutí kožních a podkožních vrstev i vazivového obalu svalu. Tak se prý zvětší prostor mezi svalem a těmito vrstvami. Toto zvětšení údajně snižuje krevní tlak a lymfatickou cirkulaci.

Kromě toho tejpování způsobuje různé elektrochemické změny a snížení tlaku na receptory. Důsledkem má být i citelné snížení bolesti. Tejpy jsou údajně použitelné i v rámci korekčních technik na ovlivnění vaziv, šlach nebo dokonce fascií – tedy kýly a lymfatického systému.

Novou metodou tejpování je aplikace mřížkových anebo křížových, cross links tejpů. Tato metoda by měla umožňovat přesně cílené ošetření akupunkturních bodů na těle.

Kinezio tejpy využívají vrcholoví i rekreační sportovci, ale upotřebení najdou i v oblasti rehabilitace. Oblibu získaly zejména pro pozitivní vliv na fungování pohybové soustavy. Jsou ideální prevencí vzniku svalových a kloubních zranění a zároveň pomáhají v hojení již poraněných částí těla.

tejpování pletence ramenního
tejpování krční páteře